Tarih

Bölümümüzün amacı öğrencilerimizin dünyayı ve tarihi daha iyi anlamalarını sağlamak, yazılı ve görsel tarih kaynakları üzerinde çalışırken eleştirel ve analitik yaklaşımlarını geliştirmektir. Derslerimiz geziler, film gösterimleri ve konusunun önde gelen uzmanı yabancı davetlilerimizin verdikleri sunumlarla desteklenmektedir. Öğrencilerimiz geçmişe farklı şekillerde bakarak tarihe dinamik ve canlı bir şekilde yaklaşmaya teşvik edilmektedirler. Tarih bölümü mezunlarımız kamu kurumları, özel sektör, kültür sektörü, yayıncılık, televizyon ve gazetecilik aralarında olmak üzere çeşitli alanlarda kariyer yapabilir, ya da lisansüstü eğitimi alarak akademik kariyeri seçebilirler.
Akademik Kadro

Bölümümüzde Bizans, Osmanlı, Modern Türkiye, Arap, Rus, ve Avrupa tarihi yanında Yunanca, Latince, ve Osmanlıca dersleri verilmektedir. Öğrencilerimiz ayrıca Akdeniz, Avrupa ve Ortadoğu arkeolojisi, sanat ve mimarlık tarihi alanlarında Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünden ders alabilirler. Bunların yanında, diplomasi tarihi, ideolojilerin tarihi, toplumsal cinsiyet, kültür ve politika, Ortadoğu’da devlet ve toplum konuları aralarında olmak üzere çeşitli dersler de seçmeli olarak sunulmaktadır. Birçok dersimiz Sosyoloji, Ekonomi, ve Uluslararası İlişkiler Bölümleriyle ortak olarak verildiğinden tarih öğrencilerinin çift ana dal okuma imkanı kolaylaşmaktadır. Üniversitemizin zorunlu tarih dersi Türk Devrim Tarihi, ve Üniversite çekirdek programı içindeki tarih dersleri de bölümümüz tarafından sunulmaktadır.

Öğretim üyelerimiz araştırmalarını ülkemizdeki ve yurtdışındaki arşiv ve arkeolojik alanlarda yürütmenin yanında, uluslararası konferanslar düzenlemekte ve bunlara düzenli olarak katılmaktadırlar. Bilimsel çalışmalarımızda, Beyoğlu’nda bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi ile yakın işbirliği içindeyiz. Öğrencilerimiz, merkezin zengin araştırma kütüphanesiyle konferans ve seminerleri yanında yurtdışından davetlimiz olarak gelerek merkezde kalan araştırmacıların uzmanlıklarından da yararlanabilirler. Ayrıca, Osmanlıcasını ilerletmek ve Osmanlı paleografyasını öğrenmek isteyen öğrencilerimize Ayvalık’taki Harvard Koç Osmanlıca Yaz Okulu ‘na katılma imkanı sunulmaktadır.

Bölüm Koordinatörü: Dr. Öğretim Üyesi Dahlia E. M. Gubara
1

Ders Planı

Tüm dönemlerin ders planlarına ulaşmak için tıkla.

3

Çift Anadal Programı

Çift Anadal Programı dersleri hakkında detaylı bilgi için tıkla.

2

Ders Tanımları

Tüm dönemlerin ders tanımlarına ulaşmak için tıkla.

4

Yandal Programı

Yandal Programı dersleri hakkında detaylı bilgi için tıkla.

Lisansüstü Program

The Comparative Studies in History and Society (CSHS) MA program provides a comprehensive and advanced introduction to major methodological, thematic, and theoretical approaches to history, drawing on related disciplines and the broad faculty expertise at Koç University in the humanities and social sciences such as sociology, gender studies and political science.